Wyposażenie Wystrój wnętrz

Kinkiety nowoczesne i inne sposoby na oświetlenie schodów

Kinkiety nowoczesne to dziś propozycja oświetlenia, która znajduje swoje miejsce nie tylko w klimatycznych sypialniach. Światło boczne jest niezbędne między innymi w przedpokojach i długich korytarzach. Nie może go zabraknąć przy schodach, bo to kwestia bezpieczeństwa poruszania się po nich. W jaki jeszcze sposób doświetlić tę specyficzną część domu?

Kinkiety nowoczesne – nie tylko praktyczne oświetlenie

Schody mają być przede wszystkim funkcjonalne. To ten element domowej architektury, który pozwala na swobodne przemieszczanie się pomiędzy piętrami. Komfort i bezpieczeństwo poruszania się po nich, są najważniejsze. Nie bez powodu decydujemy o materiałach, z jakich zostaną wykonane, kształcie, rozmiarach stopni. Znaczenie przywiązujemy także do detali, bo w końcu jest to konstrukcja zajmująca dużą część powierzchni, do tego mocno zauważalna.

By było bezpiecznie, przy schodach powinno pojawić się oświetlenie. W tym celu można zafundować swojej aranżacji kinkiety nowoczesne. Klasyczne pod względem formy oświetlenia, czyli lampa typu kinkiet, ale nowoczesne, bo bazujące na prostocie, minimalizmie, ciekawych materiałach.

Kinkiety nowoczesne powinny dobrze oświetlać schody, ale nie mogą razić w oczy podczas schodzenia i wchodzenia na kolejne stopnie. Należy przemyśleć, na jakiej wysokości je zamontować, a także jaką odległość pozostawić pomiędzy kolejnymi źródłami światła. Nie warto iść w zasadę, im więcej, tym lepiej. Takie działanie znajdzie swoje odzwierciedlenie na wzrastających rachunkach za prąd. Ponadto estetyka znacząco ucierpi.

Alternatywa dla kinkietów

Zamiast kinkietów warto przemyśleć inny sposób oświetlenia. Dobrze sprawdzają się modne dziś reflektorki. Wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie. Ich atutem są zwykle niewielkie rozmiary i uniwersalny wygląd, który z powodzeniem można wpisać w aranżacje tradycyjne, jak i współczesne.

Czy reflektorki sprawdzą się lepiej niż kinkiety nowoczesne? To zależy od naszych oczekiwań i konstrukcji schodów. Jeśli wystrój jest mocno surowy, minimalistyczny, tuż przy frontowych drzwiach pojawia się oświetlenie techniczne, reflektorki będą stanowić doskonałe uzupełnienie. Do tego nie można odebrać im walorów praktycznych. Przeważnie posiadają regulację oprawy, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne dopasowanie sposobu oświetlenia takiej przestrzeni.

Oprawy dla źródeł światła

Niezależnie czy stawiamy na kinkiety nowoczesne, reflektorki, plafony lub jakikolwiek inny sposób na doświetlenie schodów, musimy pomyśleć o konkretnej oprawie źródeł światła. Jakiego powinna być koloru, materiału? W którym kierunku ma być otwarty klosz lub abażur?

Klosze otwarte ku górze i dołowi, dobrze rozświetlają całe schody, do tego optycznie powiększają przestrzeń. Przy wąskich schodach to jeden ze sposobów na poprawę proporcji. Z kolei nieprzezroczysta oprawa sprzyja łagodzeniu wiązki świetlnej, a to jest wskazane w tej przestrzeni.

Czy to kinkiety nowoczesne, czy jakiegokolwiek innego rodzaju oświetlenie – schody muszą zachować swoją funkcjonalność, a przestrzeń bezpieczeństwo poruszania się po niej.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge