Kuchenna wyspa - poznaj jej zalety
Wystrój wnętrz

Kuchenna wyspa – poznaj jej zalety

Kuchnia to serce domu. Sposób jej aranżacji w istotny sposób wpływa na funkcjonalność wnętrza. Kuchenna wyspa – jedno z najmodniejszych w ostatnich latach rozwiązań stosowanych w tej przestrzeni – ma wiele zalet. Przy odpowiedniej aranżacji sprawi, że pomieszczenie stanie się bardzo atrakcyjne. Czy jednak może być zastosowana w każdym wnętrzu?

Kuchenna wyspa stała się marzeniem wielu współczesnych gospodyń. Nic zatem dziwnego, że dość często będziemy mieć do czynienia z gruntownym remontem mieszkania i taką jego aranżacją, która przewiduje we wnętrzu właśnie wyspę. Jednak, choć takie rozwiązanie ma ogrom zalet, nie w każdym mieszkaniu może się sprawdzić. Kiedy warto zrezygnować z wyspy?

Metraż może ograniczać

W niewielkich pomieszczeniach zaaranżowanie wyspy może być nie tylko niefunkcjonalne, ale wręcz niemożliwe. Mały metraż najzwyczajniej w świecie wyklucza taką ewentualność. Wyobraźmy sobie niewielkie mieszkanie w bloku, w którym na małej przestrzeni próbujemy wcisnąć pomiędzy ustawionymi pod ścianą szafkami a przeciwległą ścianą wyspę. Pomysł trudny do zrealizowania. W małych kuchniach zdecydowanie lepiej sprawdza się zabudowa kuchenna ustawiona pod ścianą, która w zależności od rozkładu pomieszczenia będzie przybierać kształt litery L lub C. Wyspa kuchenna natomiast doskonale sprawdza się w większych pomieszczeniach, w tym kuchniach otwartych na salon.

Kuchenna wyspa ma zalety

Dokładnie tak, kuchenna wyspa ma zalety i jest ich całkiem sporo. W kuchniach, które zostały otwarte na salon, z automatu pozbywamy się przynajmniej jednej ściany, przy której można byłoby zrobić kuchenną zabudowę. To sprawia, że takie otwarte pomieszczenia mogą mieć zdecydowanie mniej szafek, niż osobna kuchnia. Rozwiązaniem jest wtedy kuchenna wyspa.

Jeśli stanie na granicy salonu i kuchni wizualnie oddzieli oba pomieszczenia, jednocześnie jednak pozwoli na swobodną komunikację domowników przebywających w obu wnętrzach. Ogromnym atutem takiego rozwiązania jest to, że jej blat stanowi dodatkową przestrzeń roboczą, a pod nim jest całkiem sporo miejsca na dodatkowe szafki. Taka wyspa bez wątpienia będzie zatem bardzo funkcjonalna. Wnętrze, w którym została zaaranżowana, prezentuje się elegancko, stylowo i nowocześnie.

Wyspa zamiast stołu

Najlepsze rozwiązanie do kuchni to takie, które przewiduje zarówno obecność stołu, jak i wyspy. Jeśli jednak z różnych przyczyn nie jest to możliwe, wygodne miejsce przeznaczone do spożywania posiłków można zaaranżować przy wyspie. Wystarczy ustawić przy niej dostosowane stylistyką do reszty wnętrza hokery, czyli wysokie, barowe stołki. Dlaczego hokery, a nie zwykłe krzesła? Blat kuchennej wyspy znajduje się zwykle wyżej niż stół, dlatego siedziska również muszą być wyżej. Z wyspą, która spełnia zarówno funkcję blatu roboczego, jak i stołu spotykamy się najczęściej w małych pomieszczeniach. W większych inwestorzy rzadko rezygnują ze stołu na rzecz wyspy. Najczęściej wprowadzają do aranżacji jeden i drugi element i sytuują je obok siebie.

Kuchenna wyspa to marzenie wielu inwestorów. Jej realizację trzeba jednak przewidzieć w trakcie gruntownego remontu, co pozwoli doprowadzić niezbędne instalacje.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge