Wystrój wnętrz

Kuchnia art deco – jak ją urządzić?

Połączenie harmonii z kontrastami. Funkcjonalności z elegancją. Czy to możliwe? Tak, jeśli postawimy na wykonanie, jakim jest kuchnia art deco. Nurt wywodzący się z lat 20. XX wieku, przyciąga uwagę wysoką jakością poszczególnych wykonań, kształtami, połyskiem i kontrastowymi barwami. Nie jest jednak w żadnym wypadku nudnym czy banalnym. To propozycje, po które sięgniemy bardzo chętnie. Poznajmy tę stylistykę i sprawdźmy, w jaki sposób urządzić kuchnię art deco.

Kuchnia art deco – niełatwa aranżacja

W kuchni urządzanej w stylu art deco, interesować nas będzie wysoka jakość i to każdego z zastosowanych elementów. Ma być spójnie i harmonijnie. Liczy się połysk, geometryczne kształty, prostota i funkcjonalność, choć z niemałą liczbą miejsca na kontrastowe dodatki.

Kuchnia art deco lubi szarości, beże, biel i czerń. Zestawienia wyraziste, ale z dość popularnej palety kolorystycznej. Najbardziej za ostateczny efekt odpowiada właśnie połysk, chociażby marmurowych blatów. Do tego podłoga z dużych kafli ułożonych niczym czarno-biała szachownica lub z płytek tworzących romby.

To właśnie w tej aranżacji charakterystycznym elementem są ciągi szafek pokrytych blatami. Bardzo praktycznie, a w połączeniu ze szlachetnymi materiałami, z szansą na uzyskanie indywidualnego charakteru kuchennego wnętrza.

Materiały oddające myśl przewodnią art deco

W art deco liczy się szyk, szlachetność, wyrafinowanie i gust. To dlatego pośród materiałów dominuje nie tylko marmur, ale i fornir, palisander, heban, mahoń, dąb czy orzech włoski. Do tego wypukłe ozdobniki, kość słoniowa, a nawet masa perłowa. Skórzane krzesła w kuchni, która raczą nasze oczy krokodylim bądź wężowym wzorem? To właśnie kuchnia art deco! Jedyna w swoim rodzaju, bogata, wyrafinowana, a przecież tak komfortowa w codziennym użytkowaniu.

Kształtne meble i dodatki

W takiej kuchni powinniśmy postawić na blaty z wyraźnie zarysowanymi, oczywiście błyszczącymi słojami. Do tego okrągły stół i krzesła, a nawet fotele, ale o nogach wygiętych w lekki łuk.

Całości charakteru będą nadawać wyjątkowe dodatki. Art deco idzie w parze ze sztuką, ale nie tylko ze sztuką urządzania kuchennych wnętrz. Na ścianach może zawisnąć luksusowe wydanie zegara, który odbiega od okrągłego standardu. Do tego reprodukcje najpiękniejszych obrazów. Dodatki to kwintesencja takiej kuchni i możemy z powodzeniem wybierać te, które nie udają sztukę, ale są nią w całej swej okazałości.

Prostota połączona z wyrafinowaniem

Prostota w tym wypadku jest rozumiana zupełnie inaczej. To nie banalność, brzydota, zwyczajność. Mamy do czynienia z prostymi w wykonaniu elementami, ale maksymalnie gustownymi i wyrafinowanymi. Taka stylistyka jest wyjściem naprzeciw standardowych paradoksów. Oryginalna, jak żadna inna i przywołująca na myśl klimat dawnych wnętrz.

Kuchnia art deco odpowiadać będzie nie tylko miłośnikom klasycznych propozycji, ale i tym, którzy cenią sobie najwyższą jakość, nawet pośród niezauważalnych na pierwszy rzut oka detali.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge