Wyposażenie

Lampy na poddasze – oświetlenie doskonałe

Poddasze to niesamowite możliwości aranżacyjne, ale i duży problem, jeśli brać pod uwagę oświetlenie. Jakie lampy na poddasze wybrać, by dawały dużo ciepłego światła, a jednocześnie wpisywały się w stylistykę urządzonej przestrzeni? Na co zwracać uwagę? Sprawdźmy, co zrobić z poddaszem, które obfituje w skosy i nie jest typowe.

Lampy na poddasze – wiszące czy stojące?

Największy atutem lamp wiszących jest ich wygląd. Nawet te stosunkowo skromne, o prostych konstrukcjach, zawsze prezentują się świetnie. Co więcej, to one spełniają funkcje oświetlenia głównego. Umieszczone centralnie na suficie pozwalają na komfort użytkowania dowolnego pomieszczenia. A co z poddaszem, gdzie mamy do czynienia ze skośnym dachem, belkami przebiegającymi w różnych miejscach czy też kształtami dalekimi od typowych?

Oświetlenie wiszące nie jest tu zbyt dobrze widziane. Nie spełnia swoich funkcji, nie cieszy oczu, bowiem trudno znaleźć centralne miejsce, w którym można by je umieścić. Na takie rozwiązanie można sobie pozwolić wtedy, gdy nasze poddasze posiada regularny kształt i zastosowano w nim na przykład podwieszany sufit. Zachowaliśmy symetrię i udało się wygospodarować kawałek płaskiego sufitu z możliwością umocowania lampy wiszącej. Takie rozwiązanie wymaga jednak dobrze zaplanowanej elektryki, precyzji w wykonaniu, bo na górze mamy materiały izolacyjne. Nietrudno zatem o zwarcie, a nawet pożar, jeśli źle dobrane lampy będą się przegrzewać i znajdą się zbyt blisko materiałów izolacyjnych.

Zdecydowanie lepiej sprawdzają się lampy stojące oraz kinkiety. To rozwiązanie dla tradycjonalistów. Idealne do klasycznych aranżacji lub poddaszy urządzanych w stylu vintage. We współczesnych czy też prostych wnętrzach, doskonałym rozwiązaniem są ledowe źródła światła. Niewielkie punkty, które nie zajmują zbędnie przestrzeni. W oprawach oświetleniowych, jakie nie będą zbyt mocno się nagrzewać. Można pokusić się o zastosowanie ledowych taśm – banalny montaż, duże możliwości aranżacyjne.

Ledy są energooszczędne, poza tym można je umieścić praktycznie wszędzie. Nie spełnią funkcji oświetlenia centralnego, ale doskonale doświetlą schody, korytarze, miejsca robocze. Pozwalają również na zastosowanie kolorowych diod, a barwnym światłem jesteśmy w stanie wykreować każdą przestrzeń, wedle uznania.

O tym pamiętaj!

Lampy halogenowe to przegrzewające się żarówki i oprawy. Nie powinno się ich stosować w płytach gipsowo-kartonowych. Korzystnym rozwiązaniem są żarówki umieszczone w ozdobnych oprawach, ale na długich szynach. Można regulować kąt padania światła i jego strumień. Największą zaś zaletą jest fakt, że żarówki nie mają bezpośredniego kontaktu ze ścianą.

Idealne lampy na poddasze? To możliwe! Nie będzie łatwo, aranżacja wymaga przemyślenia i dobrego rozplanowania, ale z tak bogatą ofertą rynkową i przedstawionymi wskazówkami, na poddaszu zagra i światło.

Ocena

1 KOMENTARZ

  1. Moje małe marzenie to mieć w przyszłości takie małe poddasze.
    Zawsze o takim marzyłam , już jako dziecko czytając ,,Anię z Zielonego Wzgórza”
    Zdjęcia w artykule – przepiękne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge