Wyposażenie

Lampy sufitowe w dowolnej roli – nie tylko oświetlenie centralne

Funkcje oświetlenia centralnego zwykle spełniają lampy sufitowe. To dzięki nim rozświetlamy nawet przestronne wnętrza, zapewniamy ich atmosferę i dekorujemy nasze domostwa. Wbrew pozorom mamy jednak do czynienia z typem lamp, które równie dobrze mogą uzupełniać, już zastosowane oświetlenie główne. Świetnie się bowiem komponują samodzielnie, w parach, jak i w większych grupach. A do tego pasują do dowolnych pomieszczeń!

Podstawowa rola oświetlenia głównego

Oświetlenie główne pozwala nam swobodnie korzystać z każdego pokoju i innych pomieszczeń, nawet po zmroku. Na suficie swoje miejsce znajdują lampy, które równomiernie rozpraszają światło. Możemy bez problemu korzystać z salonu, przedpokoju, łazienki, kuchni, pokoju dziecięcego i nie tylko. Gdy słońce zachodzi, my wciąż cieszymy się jasnością. Sprzątanie nie sprawia problemów, a nauka i praca są tuż obok koncentracji dzięki światłu. To podstawowa rola światła umieszczanego centralnie.

Lampy sufitowe nie muszą jednak stanowić głównego punktu świetlnego. Wszystko zależy od tego, jakie wykonania wybierzemy, a także na jaką ilość lamp wiszących postawimy. Prosta i minimalistyczna konstrukcja może zawisnąć pośród kilku innych, bardziej złożonych i fantazyjnych lamp. W ten sposób uzyska się ciekawą kompozycję świetlną, ale to nie jedna lampa będzie stanowić centrum przyciągające uwagę. Innym razem wybierzemy kilka lamp sufitowych, identycznie wykonanych, by zachować symetrię i oświetlić na przykład długi stół jadalniany.

Przechodząc do konkretów…

Gdy już wiemy, ile lamp chcemy zakupić i w jaki sposób je rozmieścić, pozostaje kwestia wyboru konstrukcji. Do wnętrz starodawnych, rustykalnych czy prowansalskich, warto postawić na mniejsze lampy sufitowe, za to oferujące nieco więcej zdobnych elementów. Dobrze sprawdzą się naturalne materiały, które z drugiej strony, mogą także zagościć w aranżacjach nowoczesnych.

Do wnętrz industrialnych postawmy na odsłonięte żarówki, metalowe konstrukcje i bardzo prosty, choć wysoki jakościowo design. Ekstrawagancka i mocno indywidualna aranżacja? To idealne pole do popisu tych właścicieli, którzy lubią wyróżniać się w tłumie, a krytyka ich gustu, nie dotyka ich osobiście.

Kolory w modzie

Biel, czerń, złoto, mosiądz czy srebro to barwy, które chyba nigdy nie wyjdą z mody. Dla nich zawsze znajdzie się miejsce na rynku oświetleniowym, jak i w naszych domostwach. Możemy jednak pokusić się równie dobrze o wyraziste kolory.

Żywe barwy mogą dopełniać pastelowego wydania skandynawskich stylistyk wnętrzarskich. Głęboka czerń, aksamitny granat, winny bordowy czy butelkowa zieleń, to kolory luksusowe, idealne do wnętrz wyrafinowanych i bardzo eleganckich. Uniwersalne barwy pozostawmy do pokojów dziecięcych, korytarzy i okolicy wejścia do domu, które stanowią wizytówkę domostwa.

Co z detalami? Pełna dowolność! Jeśli tylko trzymamy się przyjętej aranżacji, pamiętamy o praktycznych aspektach i doborze źródeł światła, o reszcie możemy zadecydować wedle uznania

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge