Lampy w stylu industrialnym odmieniają wnętrze
Wystrój wnętrz

Lampy w stylu industrialnym odmieniają wnętrze

Minimalizm, surowe materiały, prosta budowa – tak pokrótce można opisać lampy w stylu industrialnym. Oryginalnie lampy industrialne wywodzą się z fabrycznych wnętrz, starych warsztatów albo browarów. Nic zatem dziwnego, że noszą ślady użytkowania. Nierzadko są pokrzywione, obdrapane, zardzewiałe. Ich urok tkwi w surowym, pozbawionym upiększeń stylu. Lampy industrialne coraz chętniej wprowadzane są nie tylko do loftów, ale także pomieszczeń utrzymanych w innych stylach.

Lampy industrialne mają swój niepowtarzalny urok. Choć same odznaczają się prostą i surową formą, zastosowane we wnętrzu potrafią je ocieplić i wprowadzić przyjemny, klimatyczny nastrój.

Myli się ten, kto uważa, że lampy w stylu industrialnym są nudne, monotonne, jednolite. Takie oprawy w rzeczywistości wykazują się dużą różnorodnością i doskonale wpisują się w rozmaite aranżacje.

Żarówka w wersji saute rozjaśnia wnętrze

Przykładem industrialnej lampy jest zawieszona na kablu, nieosłonięta niczym żarówka. Taka lampa, choć odznacza się najprostszą z możliwych form, cieszy się ogromnym zainteresowaniem dekoratorów. Nie potrzebuje żadnych ozdób, dekoracji, upiększeń, by efektownie prezentować się we wnętrzu. Zdarza się, że występuje solo, innym razem wchodzi w skład większej grupy identycznych opraw. We wnętrzu rzadko pełni funkcję oświetlenia ogólnego. Najczęściej jest to lampa do zadań specjalnych. Doskonale sprawdza się zawieszona nad barkiem lub wyspą kuchenną, nad strefą wypoczynkową w salonie albo przy fotelu zaaranżowanym na kącik czytelnika. Zdarza się też, że taka żarówka zostanie osłonięta szklaną bańką. Ta może pozostawać transparentna lub mieć odcień miedzi.

Źródło światła za metalową kratą

Doskonałym przykładem lampy w stylu industrialnym jest żarówka ukryta za metalowym, ażurowym kloszem. Ten może przybierać różne kształty i wielkość. Choć taka oprawa również prezentuje się bardzo prosto, metalowy klosz nadaje jej nutę elegancji. Zastosowanie znajduje w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Podobnie jak sama żarówka chętnie zawieszana jest nad wyspą, barkiem i strefą wypoczynkową. Zdarza się też, że wprowadzana jest do wnętrz pubów, gdzie stanowi zarówno funkcjonalne oświetlenie, jak i efektowną dekorację. Oprawa z metalowym, ażurowym kloszem równie dobrze, jak w loftach, sprawdza się też we wnętrzach skandynawskich.

Lampy w stylu industrialnym to także metalowe misy

Jak już wspomniałam, lampy w stylu industrialnym mogą odznaczać się różną formą. Do ich produkcji stosuje się takie materiały jak szkło, drewno, metal oraz beton. Jedną z popularniejszych opraw tego stylu jest lampa w kształcie odwróconej misy. Zdarza się, że bezceremonialnie wystaje z niej  żarówka. Takie lampy bardzo chętnie wieszane są nad stołem w jadalni oraz kuchenną wyspą. Podobną budowę mogą wykazywać lampy wykonane z betonu. Choć wyglądają na ciężkie i masywne, bardzo dobrze prezentują się nie tylko w pomieszczeniach industrialnych, ale również nowoczesnych.

Lampy w stylu industrialnym są doskonałą alternatywą dla innych rodzajów oświetlenia. Charakteryzują się surową formą, ale i elegancją. Warto przyjrzeć się im bliżej i wprowadzić do własnej aranżacji.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge