Światło we wnętrzach i jego wpływ na człowieka
Wystrój wnętrz

Światło we wnętrzach i jego wpływ na człowieka

Oświetlenie w życiu człowieka pełni bardzo ważną funkcję. Jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania tak samo, jak woda, czy powietrze. Wpływa na nasze samopoczucie, nastrój, reguluje cykl snu i czuwania. W znacznym stopniu wpływa też na efektywność naszej pracy oraz warunkuje możliwość komfortowego wypoczynku i regeneracji sił. Dlatego, nie ma się co dziwić temu, że w słoneczny dzień chętnie wystawiamy twarz do słońca, a w długie jesienno-zimowe wieczory próbujemy rekompensować niedostatki promieni słonecznych oświetleniem sztucznym.

Obecność światła w naszym życiu warunkuje nie tylko nasz nastrój, ale także przebieg ważnych procesów biochemicznych w organizmie. Reguluje między innymi gospodarkę hormonalną człowieka. Ekspozycja na światło słoneczne pomaga też w przyswajaniu witaminy D i E, a także kwasu askorbinowego i mikroelementów. Światło słoneczne poprawia przemianę materii i normuje ciśnienie krwi. Jego zbawienny wpływ na organizm doceniany jest wtedy, gdy nadchodzi okres jesienno-zimowy, a wraz z nim obniżenie naszego nastroju.

Zimna i co dalej…?

W okresie zimowym braki słońca rekompensuje nam oświetlenie sztuczne. Znaczenie będzie miało to, jakie oprawy oświetleniowe wybierzemy, gdzie je zamontujemy, jaka będzie barwa światła oraz jak jasno będzie w pomieszczeniu. Od tego, w jaki sposób zaaranżujemy oświetlenie w domu, w istotny sposób będzie zależeć nasze samopoczucie oraz produktywność.

W pomieszczeniach źle doświetlonych nie będzie możliwe zrekompensowanie braku światła słonecznego. Z kolei, nawet jeśli pomieszczenie będzie jasne, ale dobór barwy światła nieodpowiedni, uniemożliwi nam to sprawne funkcjonowanie we wnętrzu. Barwa emitowanego światła   powinna zostać uzależniona od przeznaczenia pomieszczenia. We wnętrzach, w których odpoczywamy, relaksujemy się i śpimy, najlepiej sprawdza się światło o barwie białej ciepłej, a w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki takie o barwie zimnej.

Pamiętając o tym, stworzymy przyjazne nam wnętrza, w pełni funkcjonalne i sprzyjające przypisanemu im przeznaczeniu.

Co się dzieje, gdy brakuje światła?

Gdy nadejdzie okres zimowy, a my nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie we wnętrzu, organizm z pewnością da nam o tym znać. W okresie, kiedy docierają do nas mniejsze ilości światła, zaczyna on produkować melatoninę. To ona sprawia, że stajemy się apatyczni i ospali. Do tego dochodzi wzmożona produkcja kortyzolu, czyli hormonu stresu oraz serotoniny, które również wpływa na to, że czujemy się senni. To właśnie między innymi te zmiany powodują u nas obniżenie nastroju, a nawet depresję.

Z drugiej strony nieumiejętne posługiwanie się oświetleniem sztucznym również może być szkodliwe. Nie chodzi tu wyłącznie o niedobór światła, ale także o jego nadmiar. Zaburzenie u człowieka naturalnego cyklu snu i czuwania może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jednym z nich jest zwiększenie masy ciała, które może wystąpić niezależnie od ilości spożywanych posiłków. Ciągła ekspozycja na światło zarówno w dzień, jak i w nocy może przyczyniać się też do wielu poważnych chorób. Naturalny rytm dnia i nocy może być w pewnym stopniu regulowany za pomocą oświetlenia sztucznego. Jednak warto zwrócić uwagę, by nie został przez to światło zaburzony.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge