Wystrój skandynawski nadal inspiruje
Wystrój wnętrz

Wystrój skandynawski nadal inspiruje

Wystrój skandynawski od kilku sezonów niezmiennie inspiruje architektów wnętrz oraz prywatnych inwestorów. Choć postrzegany jest jako chłodny, chętnie wprowadzany jest do aranżacji zarówno mieszkań, jak i domów. O jego popularności przesądza kilka cech, które współcześnie szczególnie chętnie widziane są we wnętrzach naszych mieszkań. Jasna kolorystyka, materiały nawiązujące do natury oraz umiar przy wprowadzaniu mebli i dodatków – oto najważniejsze z nich.

Wystrój skandynawski powstał niejako w odpowiedzi na chłodny klimat Europy Północnej oraz niedostatek światła słonecznego. Jego brak należało zrekompensować odpowiednim wystrojem wnętrza. Tu liczy się wszystko – od doboru mebli i dodatków, poprzez kolorystykę po aranżację oświetlenia. Wnętrza w stylu skandynawskim doskonale odnajdują się nie tylko w chłodnym klimacie północy, ale również w naszych warunkach.

Postaw na przestrzeń oraz światło

Wystrój skandynawski lubi naturalne światło. Wskazane są duże przeszklenia oraz przesłony okienne, które nie ograniczą nadmiernie jego ilości, a nawet całkowita rezygnacja z firan, zasłon, rolet i żaluzji. Tam, gdzie ludzie cierpią na niedostatek światła, starają się dodatkowo nie ograniczać jego ilość we wnętrzach.

Jeśli pomieszczenia nie może rozświetlić światło naturalne, należy wykorzystać odpowiednio zaaranżowane oświetlenie. To musi spełniać zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. W oświetleniu skandynawskim spotkamy się z drewnianymi dodatkami, miękkimi liniami i stonowaną kolorystyką.

Wystrój skandynawski lubi przestronne wnętrza, nie znosi natomiast ciasnoty. Dlatego przy wprowadzaniu do aranżacji kolejnych elementów, należy zachować ostrożność i rozwagę. Bardzo ważna jest kolorystyka we wnętrzu. Wrażeniu przestronności sprzyjają jasne barwy. Dominują biele, szarości i beże.

Wystrój skandynawski lubi wygodę i naturalne materiały

W skandynawskich wnętrzach chętnie widziane są naturalne materiały. Prym wiedzie wśród nich drewno. Koniecznie powinno mieć jasną barwę albo zostać pobielone. Drewno spotkamy nie tylko wśród mebli. Równie często mogą to być drewniane ściany i podłogi. Oprócz drewna wystrój skandynawski chętnie wprowadza do aranżacji szkło, ceramikę, wiklinę, a także len, bawełnę, wełnę i jutę.

Skandynawskie wnętrza nie tylko wyglądają efektownie, są też wygodne i funkcjonalne. Świadczy o tym zajmująca centralne miejsce w salonie kanapa oraz fotele. Tuż obok znajduje się zwykle kawowy stolik oraz rozświetlająca przestrzeń lampa stojąca.

Styl skandynawski jest minimalistyczny, co widać po ilości wprowadzanych do wnętrza mebli i dodatków. Dekoracje, choć nie są zabronione, nie powinny tu dominować. W tej roli doskonale sprawdzają się zdjęcia w antyramach albo powieszone na ścianie lustro, które optycznie powiększa wnętrze. Można też wykorzystać poduszki w kolorze niebieskim, zielonym lub pomarańczowym, które ożywią aranżację i nadadzą jej charakteru.

Wystrój skandynawski nie musi być zimny. Przy odpowiedniej aranżacji stanie się nie tylko przytulny, ale także przyjemny i pożądany.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge