Zegar naścienny - dekoracje na czasie
Wystrój wnętrz

Zegar naścienny – dekoracja na czasie

Od kiedy zegar naścienny pojawił się w naszych domach, nieustannie ewoluuje. Choć jego funkcja i mechanizm działania pozostał ten sam, design podlega ciągłym zmianom. Niekiedy jest bardzo ozdobny, innym razem prosty i minimalistyczny. Pozwala to na wpisanie zegarów w różne style architektury wnętrz, dopracowanie wystroju pomieszczenia w najdrobniejszych szczegółach albo wprowadzenie do aranżacji ciekawego akcentu o charakterze dekoracyjnym.

Zegar naścienny we współczesnych aranżacjach coraz rzadziej jest tylko urządzeniem do odmierzania czasu. Często stanowi ciekawą dekorację, która poprawia wygląd wnętrza, przyciąga uwagę użytkowników, zachwyca formą. Dziś zegar musi łączyć w sobie funkcjonalność oraz wyjątkowe wzornictwo. Design lampy powinien zostać dostosowany do indywidualnego gustu inwestora, wystroju pomieszczenia oraz jego przeznaczenia (salon, pokój dziecięcy, hotelowy hol). W takich właśnie formach zegar naścienny pojawia się we wnętrzach naszych domów, pubach, hotelach, biurach…

Klasyka w najlepszym wydaniu

Zegar naścienny w najbardziej tradycyjnej postaci nie będzie wyróżniał się formą. Prosty, skromny, zazwyczaj utrzymany w jednym kolorze (mowa o obudowie) z białą tarczą. Na tarczy mogą pojawiać się cyfry, ale nie muszą. Takie zegary zazwyczaj nie wyróżniają się niczym szczególnym. Obok nich jest jednak cała gama produktów, która zwracają na siebie uwagę minimalizmem, dekoracyjną formą albo wyszukanym designem.

A może w stylu retro…?

Do łask zaczynają wracać zegary stylizowane na stare, emanujące klimatem dawnych, minionych epok. To propozycja do wnętrz w stylu vintage. Zegary, które przetrwały próbę czasu oprócz niebanalnego wyglądu mają też niepowtarzalny urok. Nie zawsze jednak muszą to być przedmioty z historią. Coraz częściej pojawiają się we wnętrzach nowe produkty, które nie koniecznie kopiują dawne formy, a raczej stanowią kreatywną wariację na ich temat.

Nowoczesny zegar naścienny

Przeciwieństwem zegarów w stylu retro są te o nowoczesnej formie. Wyróżniają się oryginalnym kształtem, zastosowanym materiałem oraz niecodziennym designem. Do ich produkcji stosuje się szkło, drewno, porcelanę albo stal. Tarcza coraz częściej pozbawiona jest cyfr, a niekiedy ich funkcję przejmują inne elementy graficzne. Zdarza się też, że w takich zegarach cyfry arabskie łączy się z rzymskimi, a nawet literami. Nowoczesne zegary to urządzenia oryginalne, funkcjonalne, bezgłośne.

Zegar bez tarczy

Ciekawym pomysłem jest również zegar pozbawiony tarczy. Takie rozwiązanie sprawdza się w pomieszczeniach utrzymanych w różnych stylach. Najlepiej jednak pasuje do wnętrz nowoczesnych oraz industrialnych. Umieszczony na ścianie mechanizm zegara, gdzie widoczne są jedynie odmierzające czas wskazówki, prezentuje się bardzo minimalistycznie, ale i elegancko. To doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, w których dominują proste formy i surowe materiały. Dobrze łączy się z takimi materiałami jak beton, cegła i szkło.

Zegar naścienny we współczesnej architekturze wnętrz łączy w sobie funkcjonalność oraz ciekawy design. Coraz częściej nie tylko wskazuje godzinę, ale stanowi wyjątkową dekorację i ozdobę wnętrza.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge