Wyposażenie

Żyrandole i lampy wiszące. Funkcjonalne oświetlenie w aranżacjach wnętrz

W przeszłości w polskich domach gościły głównie żyrandole, współcześnie coraz częściej zastępują je lampy wiszące. Choć sposób montażu jest identyczny, ich funkcja nie zawsze musi być taka sama. O ile żyrandole instalowało się zwykle w centralnej części pomieszczenia, a ich zadaniem miało być wprowadzenie oświetlenia ogólnego do wnętrza, o tyle lampy wiszące mogą mieć zróżnicowane funkcje – począwszy od oświetlenia ogólnego, po budowanie klimatycznego nastroju i oświetlenie wybranych stref wnętrza (stół w części jadalnej salonu, strefa wypoczynkowa w pokoju dziennym). Zarówno żyrandole, jak i lampy wiszące mogą mieć jeszcze jedną, ważną funkcję – stanowią we wnętrzu element dekoracyjny, który podnosi walory estetyczne pomieszczenia i jest wisienką na torcie całej aranżacji.

Żyrandol

Pierwszym znanym żyrandolem był pochodzący ze średniowiecza polikandylion. Charakteryzował się prostą, niekiedy nieco rozbudowaną formą. Mocno nawiązywał do sztuki bizantyjskiej. Wykonywano go z metalu, któremu nadawano kształt płaskiego dysku. Źródłem światła były liczne, umieszczone na obwodzie dysku świece. Polikandylion nie był przeznaczony do powszechnego użytku. Na taki luksus mogli pozwolić sobie tylko nieliczni, zamożni obywatele. Zazwyczaj zdobił wnętrza kościołów i rezydencje zamożnych arystokratów.

Od tego czasu jego forma przeszła szereg zmian. Po tej ewolucji możemy podziwiać żyrandol we współczesnej formie. A ta, jak się okazuje, jest bardzo zróżnicowana. Od prostych, minimalistycznych kształtów, poprzez nieskomplikowane bryły geometryczne, po wyszukany design i bogato zdobione elementy dekoracyjne. Tak duża różnorodność żyrandoli stwarza duże możliwości dla projektantów wnętrz oraz inwestorów.

Lampy wiszące

Lampy wiszące, w przeciwieństwie do żyrandoli, mogą we wnętrzach pełnić wiele różnych funkcji. Pociąga to za sobą jeszcze większe zróżnicowane w formie oświetlenia. Lampy wiszące znacznie częściej od żyrandoli przyjmują asymetryczne i niekoncentryczne kształty. W lampach wiszących może występować zarówno jedno, jak i kilka źródeł światła. Te, bywają ustawione w sposób linowy, nieuporządkowany, na różnej wysokości.

Tak duża różnorodność lamp wiszących to niemal konieczność. To wynik tego, że forma oprawy musi zostać dostosowana do przeznaczenia konkretnego modelu. I tak lampy wiszące znajdujące zastosowanie do oświetlania blatu stołu w jadalni to zazwyczaj: stosunkowo duże oprawy o pojedynczym źródle światła (stół okrągły lub kwadratowy), podłużne oprawy z kilkoma ustawionymi w jednej linii żarówkami (stół podłużny) albo lampa z żarówkami zawieszonymi w nieuporządkowany sposób. Projektanci wnętrz w aranżacjach często łączą ze sobą kilka lamp wiszących. Przykład może stanowić montaż nad podłużnym stołem, barkiem albo wyspą w kuchni dwóch, trzech, a niekiedy nawet większej ilości lamp wiszących.

Lampy wiszące doskonale sprawdzają się też nad strefą wypoczynku w salonie. Jednak tu zróżnicowanie form może być jeszcze większe. Jeśli doliczyć do tego bogactwo wykorzystywanych materiałów i inwencje projektantów oświetlenia – co przekłada się na bardzo szeroki asortyment produktów – nietrudno się domyślić, że inwestor, wybierając oświetlenie do domu, musi się zmierzyć z nie lada zadaniem.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge